Bezoáry u králíků

22.04.2022

 

Králíci pečují o srst podobně jako kočky a při olizování požívají malé množství chlupů. Nicméně vzhledem k anatomii žaludku nejsou schopni zvracet, jako kočky.

Je tedy normální, že králík pozře trochu chlupů. Pokud dostává krmivo s vysokým obsahem vlákniny a má zdravé trávení, srst projde trávicím traktem bez jakýchkoliv problémů.

 

  

Příčiny:

S trichobezoáry se setkáváme především u dlouhosrstých a zakrslých plemen. Při používání napáječek či misek dochází postupně k zanechávání několika málo chlupů na niplu nebo okraji napáječky. Když králík pije z takto zanesené misky/niplu, dochází ke zpětnému příjmu chlupů. Ty mohou v trávicím traktu vytvořit trichobezoár, který brání průchodu potravy.

 Nesmíme opomenout, že domácí králíci mohou pozřít i jiná vlákna, jako je vlna a koberec, což může vést k obdobným blokádám.

 

Příznaky, diagnostika a léčba:

Klinickým příznakem u králíků je nafouklé břicho, zvíře přestává kálet, a především přestává přijímat potravu. Pokud váš králík vykazuje tyto příznaky, měli byste ho co nejdříve vzít k veterináři, protože tento stav se bude zhoršovat rychleji než u koček.

Léčba chlupových obstrukcí zahrnuje podávání injekčních tekutin a medikamentů, které se snaží zvýšit kontrakce střevního traktu. Většina králíků reaguje na tuto léčbu přibližně za čtyři až pět dní. Pokud nedojde k žádné reakci na léčbu, je nutná operace, tedy chirurgické odstranění chlupové koule.

  

Prevence:

Denní vyčesávání kovovým hřebenem nebo velmi hustým kartáčem je nejlepší způsob, jak zabránit tvorbě trichobezoárů. Obzvláště, když váš králík líná.

Je dokázáno, že krmiva s vysokým obsahem vlákniny snižují výskyt chlupů. To znamená, že by váš králík měl mít neustále k dispozici dostatek čerstvého sena nebo ovesné trávy a dostatek čerstvé zeleniny. Seno obsahuje spoustu vlákniny, která je prospěšná pro pravidelnost jejich střevního průchodu a usnadňuje průchod chlupů žaludkem. Pokud váš králík nemá nadváhu, je vojtěška také velmi vhodná k regulaci průchodu střev. Také malé množství čerstvého ananasu nebo papáji, jednou až dvakrát týdně, jsou vhodné na zbavení se chlupů v žaludku. Předpokládá se totiž, že tyto plody mají enzym, který pomáhá rozkládat chlupy.

 

 

 E-shop: Kartáč s kuličkamiGumový ovál na ruku

Aktivita, stejně jako správná potrava, také podporuje efektivní trávení. Váš mazlíček by tedy měl mít možnost hrát si mimo klec po dobu několika hodin každý den.

  

 

Napsala pro Vás Lucka (@esploris)