Kočičí enrichment Aneb Probuďte kočičí přirozené instinkty

19.01.2022

Kočičí enrichment aneb probuďte kočičí přirozené instinkty

Kočky byly poprvé domestikovány na Blízkém východě před téměř 10 000 lety. Když lidé začali farmařit, skladované obilí přitahovalo hlodavce, kteří přitahovali kočky. Lidé začali oceňovat jejich přítomnost (chránili je a krmili) a kočky se tak rychle staly žádoucími. Nejvíce se proslavily svou rolí ve staroegyptské kultuře, kde si jich lidé velmi vážili a byly zastoupeny několika kočičími bohyněmi, z nichž nejslavnější je bohyně Bastet.

Kočky se staly domestikovaným společenským zvířetem, aniž by se z evoluční perspektivy příliš změnily. Proto vypadají domácí kočky podobně jako jejich divocí předkové. Navzdory tomu, že jsou kočky domestikované, vychované v bezpečném domácím prostředí, své genetické lovecké instinkty potlačit nemohou. Kočky, zvláště ty, které žijí výhradně uvnitř, potřebují stimulaci, aby prolomily nudu. 

Vaše šelma je tedy k lovu naprogramována, což je důvod, proč občas napadá náhodné předměty jako zmuchlaný kus papíru nebo vaše chodidla. Plížení, vrhání se na věci, jsou důležité schopnosti, které kočka potřebuje k přežití v přírodě a zároveň na jejichž zdokonalování vynakládají spoustu energie – a to vše vede k psychické pohodě i zdraví vaší kočičky.

Zatímco psi doprovázejí své pány při mnoha cestách mimo domov (parky, restaurace), kočky obvykle ne. Pokud nemají možnost projevovat své přirozené chování, vede to v mnoha případech ke zvýšenému stresu a agresivitě v důsledku nahromaděné energie. Některá instinktivní chování sice mohou působit zvláštně, avšak pro vaši kočku jsou důležitým nástrojem pro přežití. Když poskytnete vaší kočce spousty hraček na hraní a dostatek prostoru ke skrývání se nebo plazení, budou její instinkty skvělé, a ještě se jejich procvičováním zabaví.

Většina majitelů koček nechápe důležitost lovu, a proto tento problém zcela ignoruje. Frustrované kočičky pak přesměrují energii jinam, například na ničení nábytku.

 

Popusťte uzdu vnitřnímu lovci vaší kočky s hračkami, které poskytují adekvátní možnosti, díky kterým může využít své lovecké instinkty. Použít můžete klasické chlupaté nebo jutové hračky s peříčky, udice či kuličky z šanty kočičí (pro podporu hravosti). Lze využívat i laserové ukazovátko, nicméně nemiřte s ním na zem nebo zeď, ale na předmět či hračku, která připomíná stvoření, které může vaše kočka ulovit. V případě, že budete mířít laserem pouze na zem, bude vaše kočička frustrovaná (nikdy nic fyzicky nechytí – neuspokojí své pudy), je tedy vhodnější mířit na předměty nebo takovou hru ukončit podáním pamlsku.

JR Farm Bavorské šantové srdce - Zaměstnejte své zvíře hledáním potravy, trénujte jeho smyslové orgány a zároveň se bavte jeho sledováním. Schovejte šantové kuličky do kartonového srdíčka, kočka je vyčmuchá a pokusí se je vytáhnout. Takový to způsob detekce kořisti přispívá k tomu, že je vaše kočka vyrovnaná a šťastná. Samozřejmě můžete ke schovávání použít kteroukoliv z oblíbených sušených pochutin vaší kočky.

Napsala pro Vás Lucka (@esploris)