Trichobezoáry u koček - Problém, který není radno podcenit

26.11.2021

 

Trichobezoár je smotek chlupů. Slovo „tricho“ znamená chlupy, zatímco bezoár je jakýkoliv cizí materiál, který ucpává žaludek nebo střeva.

Kočky neustále požívají malé množství chlupů, když pečují o srst. Tyto chlupy nelze trávit kvůli přítomnosti keratinu, proto obvykle prochází střevy a opouští tělo s výkaly. V některých situacích se však mohou chlupy nabalovat na sebe nebo na jiný předmět v žaludku a ve střevech. To může mít za následek, že se zamotaná masa chlupů stane příliš velkou na to, aby prošla trávicím traktem, což má za následek vznik smotku chlupů neboli vznik trichobezoáru.

 

 

Jakmile se vytvoří smotek chlupů, existují dva možné závěry. Mnoho koček jednoduše vyzvrací chlupy, takže je můžete objevit na podlaze a problém nevznikne. V některých případech se však tato chlupová koule může usadit v trávicím traktu a vede k neprůchodnosti cest.

 

 Příznaky, diagnóza, léčba:

V mnoha případech jediným příznakem, že váš mazlíček má trichobezoár, je vyzvracená chlupatý smotek. Většina majitelů koček tyto trubkovité mokré smotky chlupů snadno rozpozná. Jejich tubulární tvar je způsoben silami, které stlačují hmotu chlupů, když se pohybují jícnem nahoru.

Nicméně trichobezoáry, které způsobují obstrukci (neprůchodnost), nejsou tak snadno identifikovatelné. 

V případě, že trichobezoár způsobuje takovouto překážku, nemusíte ve zvratcích svého mazlíčka vidět žádné chlupy. Příznaky, které mohou naznačovat obstrukci, zahrnují zvracení, bolest břicha a nedostatek pohybu střev. Pokud kočka není schopna udržet potravu nebo vodu, je nutné veterinární ošetření. Diagnóza střevní blokády je založena na fyzikálním vyšetření, krevním obraze, rentgenových snímcích, či ultrazvuku. Pokud má vaše kočka neprůchodný trávicí trakt způsobený trichobezoárem, bude nutné ho odstranit. Ve vzácných případech může váš veterinář doporučit odstranění pomocí endoskopu, častěji se však odstranění provádí chirurgicky.

 

Prevence:

Nejlepší prevencí vzniku trichobezoárů je pravidelné česání. Většina koček česání miluje, představuje to také skvělou příležitost k upevnění Vašeho vzájemného pouta.

                

 Česání také můžete podpořit dalšími metodami. Například existuje mnoho různých doplňků potravy. Tyto doplňky (např. pasty, oleje) jednoduše pomáhají chlupům projít trávicí soustavou kočky v rámci procesu trávení. V některých případech může veterinář doporučit speciální krmení, která obsahují vysoké množství nerozpustné vlákniny, která má za úkol rozpohybovat chlupy v trávicím traktu a snížit riziko jejich nahromadění.

Čerstvá tráva: pro kočky pomáhá vyloučit ze žaludku nestravitelné částice, jako jsou chlupy, zbytky kostí atd.

Pasta GimCat Malt-Soft Extra: obsahuje jedinečný Anti-Hairball Komplex, který podporuje přirozené vylučování spolykaných chlupů a pomáhá omezovat tvorbu chomáčů.

Připravila pro Vás @esploris :)